omne_uDostala jsem jméno Radka Frydrychová a narodila jsem se zjara. Možná proto mě přitahuje všechno probouzející se, proměnlivé, živé. Od malička mě fascinovala příroda, jako každé dítě předpočítačové generace jsem v ní trávila většinu svého času. Přesto, že na lesnické fakultě jsem se ocitla v podstatě náhodou, další shoda náhod, které jistě nebyly pouhými náhodami, mě nakonec donesla až k arboristice.

Po vysoké škole jsem plna nadšení nastoupila na odbor životního prostředí libereckého magistrátu. Přesto, že jsem nezůstala přímo „u fochu“ lesnického, s elánem a chutí jsem se pustila do práce a myslela si, že změním svět. Do mé kompetence v rámci referentky odboru ochrany přírody a krajiny spadalo i povolování kácení dřevin rostoucích mimo les. Po několika prvních místních šetřeních jsem byla skálopevně přesvědčená, že vím všechno. Měli jste také někdy ten pocit, když jste se pustili do nových věcí? Vše bylo tak jednoduché a snadné!

Nějaký čas jsem měla v rozhodování poměrně jasno. Jejda, to se ale brzy změnilo! Jasná rozhodnutí se začala rozplývat, hranice mezi kácet x nekácet se stávala stále více nezřetelnou. Najednou jsem měla pocit, že nevím vůbec nic. Na chvíli to bylo poměrně šokující zjištění, které způsobilo nejednu těžkou chvilku a chuť to vzdát. Ale já se nedala a nasměřovala energii do dalšího vzdělávání. Jak to s těmi stromy vlastně je mě zajímalo stále víc a ostatní práce v rámci působnosti úřadu mě spíše obtěžovaly. Úřednická pozice a bezvadný pan vedoucí mi dali pevné základy, ale bylo načase jít dál.

Věděla jsem, že přišel čas, ale bála jsem se, že to sama nezvládnu. Cítila jsem se jako malá holka ve velkém světě. V té době mi byli oporou dnes již blízcí přátelé z firmy Baobab – péče o zeleň, s.r.o., kteří mi ukázali, jak to ve velkém světě chodí a pomohli mi postavit se na vlastní nohy. Za to jsem jim moc vděčná. I díky jim jsem dnes tam, kde jsem – ODVÁŽ ŽENA V PŘEVÁŽNĚ MUŽSKÉM ODBORNÉM SVĚTĚ, ODHODLANÁ POMÁHAT A USNADŇOVAT ŽIVOT MEZI STROMY TĚM, KTEŘÍ O TO STOJÍ. Neustále se vzdělávám, abych Vám mohla přinášet ty nejkvalitnější služby. A stále dál pátrám po tom, jak to s těmi stromy vlastně je…