Před časem jsem se byla projít v bučinách a byla jsem nadšená, kolik nádhery tam na člověka čeká, když se dívá tím správným okem a úhlem pohledu. Na spoustě stromů troudnatec, jinde sametově rezavé plodnice ohňovce, kousek dál zase pařezy celé sežrané dřevomorem kořenovým. Ano, dnes si povíme něco o houbách.
První, co je dobré si uvědomit, že ne každá houba, kterou najdeme na stromě, musí nutně znamenat jeho pokácení. Naopak, stromy mohou s houbami dlouhodobě žít, v pozdějším věku je rozklad nepotřebných struktur kmene součástí jejich životní strategie (recyklace živin, optimalizace nosných struktur). O konkrétních druzích hub si povíme později, ukážeme si ty, na které si dát největší pozor, postupně projdeme druhy, které ve městech nejčastěji najdeme.
Klíčovou roli kromě druhu houby hraje také to, v jakém místě plodnice vyrůstají a v jakém počtu. Nejhorší situace z hlediska místa výskytu plodnic jsou nejvíce namáhané partie – báze kmene a kosterní větvení. Infekce se do stromu dostává zpravidla mechanickým poraněním, která právě nejčastěji vznikají na výše uvedených místech. Místo průniku infekce můžeme odhalit podle výskytu nejstarší a největší plodnice. Odtud se pak hniloba šíří dále a postupně se tvoří další mladší plodnice. Statické selhání nejčastěji hrozí právě v místě vstupu infekce, tedy v místě výskytu největších plodnic. Důsledkem pak může být zlom kmene nebo kosterních větví.
Při hodnocení vlivu hniloby na stabilitu stromu se tedy ptáme na následující:
- o jakou houbu se jedná?
- v jakém místě plodnice vyrůstá?
- v jakém množství a na kolika místech jsme plodnice našli?
Ve všech případech se však o dalším osudu stromu rozhodneme ještě po zodpovězení následující otázky:
- je již u stromu možné zaznamenat pokles fyziologické vitality?
Pokud v koruně najdeme mohutné odumřelé větve, prosychání dynamicky pokračuje a strom nereaguje tvorbou sekundárních výhonů, houbička už nad ním pravděpodobně vítězí. V takových případech již většinou není jiné cesty než kácení. Nerozhodujme však o něm bezhlavě při objevení první plodnice, strom s ní v některých případech může dlouhodobě žít a navíc může být krásná:-)